שבץ מוחי אצל מבוגרים

שבץ מוחי אצל מבוגרים
שבץ מוחי הוא אחד המצבים הרפואיים הקשים ביותר שיכולים לקרות לאדם מבוגר. לשבץ מוחי יש השלכות קריטיות עד כדי מוות, ולכן חשוב להבין מהו שבץ מוחי, מהם הסימנים, הסיבוכים ועוד, ולא רק עבור אנשים מבוגרים, אלא גם עבור המשפחה שלהם והסובבים אותם. ככל שמכירים ומבינים את המצב הזה, כך ניתן להציל את הלוקים בו.
 
מאמר זה הוא למידע כללי בלבד ואין לראות בו תחליף לייעוץ רפואי מקצועי.

מהו שבץ מוחי?

שבץ מוחי או אירוע מוחי הוא תוצאה של הפרעה באספקת הדם התקינה למוח האדם. ההפרעה יכולה להיות זמנית או מתמשכת, ועלולה לגרום לנזק לרקמות המוח המלווה בשינויים נוירולוגיים היכולים לבוא לביטוי בצורות שונות כולל חולשה, שיתוק במקומות שונים בגפיים ובפנים, הפרעה בדיבור, קשיי הליכה והתניידות, הפרעות קוגניטיביות ואף במקרים חריפים לגרום למוות פתאומי. 

סימנים מוקדמים של שבץ מוחי

מאחר ושבץ מוחי הוא לרוב פתאומי ומצריך טיפול דחוף בבי"ח, חשוב להכיר את הסימנים שיכולים להעיד על אירוע מוחי בהתהוות או אירוע שכבר קרה. הסימנים יכולים להיות שונים למדי, החל מבלבול, קושי בדיבור, הפרעות תחושתיות בגפיים, עיוותים של שרירי הפנים כגון שפה נפולה בצד אחד של הפנים, חוסר שיווי משקל וחוסר יציבות, הפרעות שונות בראייה, כאבי ראש פתאומיים, שיתוק חלקי או מלא של היד, הרגל, לרוב בצד אחד של הגוף. אמנם סימנים אלו לא תמיד מעידים על שבץ מוחי, אך מאחר ומדובר באירוע מאוד דרמטי מבחינת הבריאות של המבוגר עם השלכות אפשריות קשות ביותר, חשוב לא להסס ולפנות לעזרה רפואית באופן מיידי ולא לחכות. ככל שהטיפול ניתן מוקדם יותר לאחר הופעת סימנים של אירוע מוחי, כך לרוב הסיכויים יהיו טובים יותר להצלחה וצמצום הנזק העתידי.

סוגים ודרגות חומרה שונות של שבץ מוחי

קיימים שני סוגים של שבץ מוחי, האחד והוא מהווה את רוב האירועים המוחיים, הוא בעקבות חסימה חלקית או מלאה של כלי דם כגון עורק ראשי, המוביל דם למוח. החסימה נגרמת לרוב בגלל תסחיף שהגיע ממקום אחר בגוף, קריש מאותו המקום ובדרך כתוצאה משקיעת כולסטרול בדפנות כלי הדם, או קריש שמקורו בכלי דם גדולים או מהלב ומגיע אל המוח). אפשרות נוספת היא נדירה יותר, ונגרמת על רקע שטף דם באחד מכלי הדם של המוח, לרוב כתוצאה מלחץ דם גבוה או פגם באחד מכלי הדם. מבחינת דרגות החומרה, הן תלויות ישירות בהיקף הפגיעה ברקמה המוחית ומיקום הפגיעה במוח. 

סיבוכים של שבץ מוחי

הסיבוך הקשה ביותר של שבץ מוחי הוא מוות, בסמוך לאירוע או בהמשך כתוצאה משנית של שינוי דרסטי במצב הבריאותי של החולה, נכות, ריתוק למיטה ועוד. חלק מהנזקים הנגרמים משבץ מוחי יכולים להיעלם עם הזמן בטיפול נכון וחלקם יכולים להישאר זמן ממושך ואך לצמיתות בהתאם לחומרת הפגיעה. מעבר לפגיעות הגופניות השונות, גם המצב המנטלי של החולה יכול להיפגע בגלל היקף הפגיעה וכן גם בעקבות הנכות הנגרמת, מה שיכול להוביל לדיכאון ועוד.

האם ניתן למנוע התרחשות של שבץ מוחי?

ניתן בהחלט להקטין את הסיכויים להיווצרות שבץ מוחי עם טיפול מוקדם בכל הפרעה שיכולה לגרום לאירוע מוחי כמו יתר כולסטרול, יתר לחץ דם, מחלות כלי דם ועוד. יחד עם זאת, גם עם טיפול מוקדם ומונע, לא תמיד אפשר למנוע זאת, אצל מבוגרים, רקמות הגוף מזדקנות ונחלשות עם השנים דבר שלעצמו יכול לגרום לשבץ מוחי בגיל השלישי. לכל הפחות, חיים בריאים הכוללים תזונה נכונה ופעילות פיזית מותאמת, יכולים לסייע בדחיית היווצרות אירוע שכזה בלא מעט שנים. חשוב גם להבין שאם חוויתם שבץ מוחי בעבר, גם אם לא השאיר אחריו כל נכות או מגבלה, הסיכוי לאירוע נוסף הוא גדול ולכן חשוב להיות במעקב רפואי. 

מה עושים אם מזהים אדם שחווה שבץ מוחי?

כפי שראינו קודם, לא תמיד קל לזהות אם אדם חווה שבץ מוחי ובמיוחד כאשר רק סימנים קלים ניתנים לזיהוי. לכן חשוב לא להמר גם אם קיים ספק כלשהו, חייבים לפנות את האדם לבית חולים מיד. כל דקה היא קריטית, אם האדם מגיע במהירות מספקת לבית חולים, יש סיכוי שיהיה ניתן להציל את רקמות המוח מפגיעה. לחלופין, במידה ולא מפנים אדם כזה מיד לבית חולים, אולי מחכים לראות אם הסימנים יחלפו מעצמם, הנזק יכול להיות בלתי הפיך ואפילו יכול להוביל למוות. לכן לא לוקחים צ'אנס, אם יש ספק כלשהו, מפנים למיון.
 
בואו לבקר. עכשיו אתם יכולים ליהנות ממסלולי הצטרפות נוחים במיוחד
התקשרו 2686*
או השאירו פרטים ונחזור אליכם:
    

אירועים אחרונים בבית גיל פז - לחצו לפרטים:
seperator

מאמרים שעשויים לעניין אותך:

דיור מוגן מחירים
דיור מוגן מחירים
בישראל מתחולל בשנים האחרונות שינוי תרבותי שמתבטא בכך שיותר ויותר בני גיל הזהב מבקשים לעבור לגור במסגרת דיור מוגן. כלכלנים מציינים שחלק מתהליך זה מקורו בטרנד שהגיע מארצות הברית, וחלקו כתוצאה מרמת החיים הגבוהה של ישראלים שהגיעו לגיל השלישי, והם יכולים להרשות לעצמם לעבור לגור בדיור מוגן.
על ההבדל בין דיור מוגן לבית אבות
על ההבדל בין דיור מוגן לבית אבות
בישראל חיים כיום כ-700,000 קשישים וקיימים כ-600 מוסדות שונים שמיועדים לטיפול בקשישים. רובם של מוסדות אלה נמצא בבעלות פרטית. מכל הקשישים בישראל רק כ-4% מתגוררים במסגרות ומוסדות שונים. במאמר זה נתמקד בבית דיור מוגן בהשוואה לבית אבות ובהבדלים העיקריים שביניהם.
חושבים לעבור?
נשמח לשמוע מכם
דיור מוגן בכפר סבא
פניה בצ'אט
חייג
כתוב אלינו
בית אבות יוקרתי באזור השרון - כפר סבא
רחוב הגבורות 1א' כפר-סבא
מתעניינים: 09-7642221
עמדת הקבלה 24/7: 09-7642222

 
בקרו אותנו בפייסבוק בקרו אותנו באינסטגרם