רפואה מונעת בגיל מבוגר

רפואה מונעת בגיל מבוגר
ברפואה הסינית, רופא טוב הוא רופא שאין לו פציינטים בחדר ההמתנה. ברפואה המערבית, רופא עם חדר המתנה מלא נחשב כרופא מצליח. ההבדל בתפיסה הוא קוטבי למדי ואם פעם הרפואה במערב ובישראל, בעיקר טיפולית (כלומר התפיסה הייתה לטפל בתופעות וחוליים לאחר הופעתם), כיום המצב השתנה וחשיבות הרפואה המונעת עלתה משמעותית והפכה לחלק בלתי נפרד מסל השירותים ופילוסופיית הטיפול של הרפואה שלנו.
אז מהי בעצם רפואה מונעת, למה היא חשובה בגיל מבוגר ומהן הבדיקות המומלצות לביצוע בגיל מבוגר? על כל אלה, תשובות בהמשך. 
מאמר זה הינו לידע כללי בלבד ואינו מחליף ייעוץ מקצועי או רפואי

מהי רפואה מונעת

לרפואה מונעת תפקיד חשוב בשמירה על בריאות טובה והכל במטרה להאריך את החיים ואת איכותם. רפואה מונעת באה למנוע או לדחות הופעת מחלות שונות וצמצום דרגת החומרה שלהן באמצעות מערך בדיקות, מדדים והבנה של הגורמים למחלות, כך שניתן יהיה למנוע אותן. רפואה מונעת כוללת קשת רחבה של כלים.
דוגמא לכלי רפואי מונע שמוכר לכולנו היא חיסונים. החיסונים נועדו למנוע הופעת מחלות שונות (כולל כאלה קטלניות) או להפחית את דרגת החומרה של המחלות עם הופעתן. חיסון, בצורה פשוטה מאפשר לגוף שלנו ללמוד להילחם בצורה טובה במחלה כאשר החיידק המוחדר לגוף הוא מוחלש או מומת (תלוי במחלה ובחיסון). החיסונים לאורך השנים הוכחו כמועילים מאוד והצילו חיים רבים.
כלים נוספים כוללים ביצוע בדיקות איתור מוקדם למחלות שונות (כגון סוגי סרטן שונים), קידום אורח חיים בריא (פעילות גופנית, תזונה ועוד), הפחתת גורמי סיכון של מחלות ועוד. המטרה הסופית של הרפואה המונעת היא לשפר את בריאות הציבור, להפחית את עול החולי בחברה ולדאוג לשיפור חיים בכל הגילים ובגיל מבוגר בפרט, כאשר לגוף קשה יותר להתמודד עם תחלואות שונות. 

למה רפואה מונעת חשובה מאוד בגיל מבוגר

בגיל מבוגר, הגוף מזדקן ומערכות הגוף פועלות פחות טוב מאשר בגיל צעיר וזה מוביל להופעת מחלות ותופעות שונות בגיל מבוגר. גיל מבוגר היא גיל פריחה בו ניתן ליהנות מהחיים בצורה שלמה כל עוד הבריאות נשמרת, וכל עוד ניתן לנהל חיים עצמאיים בצורה קלה. כאן הרפואה המונעת תורמת רבות:
איתור מוקדם: רפואה מונעת יכולה לאתר מחלות בשלבים הראשוניים שלהם ולאפשר טיפול מוקדם כך שניתן יהיה לרפא או להקטין את השפעת המחלות. ניתן לראות זאת בעיקר סביב מחלת הסרטן שעלולה להופיע באיברים רבים בגוף. הבדיקות לרוב מסובסדות על ידי המדינה ואין מניעה לבצע אותן.
שמירה על בריאות מאוזנת: הרפואה המונעת בודקת ערכים שונים של בריאות האדם המבוגר, בהתאם לגורמי סיכון שונים (פרטניים ככלליים) כך שהופעת נתונים לא תקינים תאפשר ביצוע צעדים נוספים וטיפול מוקדם ומניעה.
שיפור אורח חיים בגיל מבוגר: עם איתור וטיפול מוקדם של בעיות ומחלות שונות בגיל מבוגר, הרפואה המונעת משפרת את אורח החיים בגיל זה, מאפשרת ניהול חיים בריא וטוב יותר. 
הפחתת עלויות: מבחינת המדינה – יציבות מערכת הבריאות היא ערובה לאפשרות קבלת טיפול איכותי בעת הצורך. הוצאות רפואה בטיפול במחלות לאחר התרחשותן וללא הקטנת התופעות מהווה עול הרבה יותר גדול על מערכת הבריאות, מאשר לפעול במניעה ככל האפשר. לכן, מערכת בריאות איתנה היא חשובה לכל אחד ואחת מאתנו. מבחינה אישית – לרפואה מונעת יש משקל רב בנוגע להפחתת עלויות עתידיות. מכיוון שלא כל הטיפולים והתרופות מסובסדים על ידי המדינה, ישנן מחלות ומצבים בהם ההוצאות על טיפולים יקרים, ניתוחים, איבוד עצמאות וכדומה, הן גדולות ולא כל אחד יכול לאפשר לעצמו אותם. זוהי סיבה מצוינת לשמור על אורח חיים בריא ככל הניתן ולבצע את הבדיקות התקופתיות הרלוונטיות במועדן. 

אילו בדיקות מומלץ לעשות במסגרת רפואה מונעת

הרפואה המונעת בישראל כבר מפותחת מאוד ומוצעות בדיקות שונות שיכולות להציל חיים, כחלק מסל הבריאות לאנשים מבוגרים. הנה כמה דוגמאות:
למניעת מחלות לב ושבץ:
 • בדיקת לחץ דם
 • בדיקת כולסטרול בדם
 • בדיקת שתן
 • בדיקת א.ק.ג.
מניעת סרטן:
 • בדיקת צואה וקולונוסקופיה
 • בדיקת ממוגרפיה לגילוי סרטן השד
 • בדיקה לגילוי סרטן הערמונית
 • בדיקת נמשים ונקודות חשודות בעור
ראייה:
 • בדיקת ראייה 
 • בדיקת גלאוקומה
 • בדיקת קטרקט
שמיעה
בדיקת צפיפות העצם
בדיקת סוכרת
 
אין ספק כי רפואה מונעת היא חלק חשוב ביותר לשמירה על בריאות איתנה בגיל מבוגר, עם זאת, חשוב שגם אתם תהיו ערים לגוף שלכם. אתם מכירים את הגוף שלכם הכי טוב ויודעים ראשונים מתי משהו משתנה ומשתבש ולכן חשוב להיות ערים לבריאותכם, לפנות לרופא/ה שלכם מיד עם הופעת סימנים חדשים ולא לחכות לבדיקות תקופתיות שנערכות כל כמה חודשים או שנים. בכל הנוגע לרפואה מונעת, אתם הקו הראשון בהגנה על גופכם. כמובן שחשוב גם לאמץ אורח חיים בריא ככל האפשר כך שתוכלו ליהנות מהחיים באופן מלא.

 
בואו לבקר. עכשיו אתם יכולים ליהנות ממסלולי הצטרפות נוחים במיוחד
התקשרו 2686*
או השאירו פרטים ונחזור אליכם:
    

אירועים אחרונים בבית גיל פז - לחצו לפרטים:
seperator

מאמרים שעשויים לעניין אותך:

דיור מוגן מחירים
דיור מוגן מחירים
בישראל מתחולל בשנים האחרונות שינוי תרבותי שמתבטא בכך שיותר ויותר בני גיל הזהב מבקשים לעבור לגור במסגרת דיור מוגן. כלכלנים מציינים שחלק מתהליך זה מקורו בטרנד שהגיע מארצות הברית, וחלקו כתוצאה מרמת החיים הגבוהה של ישראלים שהגיעו לגיל השלישי, והם יכולים להרשות לעצמם לעבור לגור בדיור מוגן.
על ההבדל בין דיור מוגן לבית אבות
על ההבדל בין דיור מוגן לבית אבות
בישראל חיים כיום כ-700,000 קשישים וקיימים כ-600 מוסדות שונים שמיועדים לטיפול בקשישים. רובם של מוסדות אלה נמצא בבעלות פרטית. מכל הקשישים בישראל רק כ-4% מתגוררים במסגרות ומוסדות שונים. במאמר זה נתמקד בבית דיור מוגן בהשוואה לבית אבות ובהבדלים העיקריים שביניהם.
חושבים לעבור?
נשמח לשמוע מכם
דיור מוגן בכפר סבא
פניה בצ'אט
חייג
כתוב אלינו
בית אבות יוקרתי באזור השרון - כפר סבא
רחוב הגבורות 1א' כפר-סבא
מתעניינים: 09-7642221
עמדת הקבלה 24/7: 09-7642222

 
בקרו אותנו בפייסבוק בקרו אותנו באינסטגרם