פיתוח מיומנויות חדשות באמצעות משחקי חשיבה ופאזלים אצל מבוגרים

פיתוח מיומנויות חדשות באמצעות משחקי חשיבה ופאזלים אצל מבוגרים
כאשר אנחנו מתבגרים, אתגרי הזקנה מתחילים להראות את פניהם. המוח, כמו כל איבר אחר בגוף, מתעייף גם הוא ולכן חלק מהמיומנויות שלו נחלשות עם הזמן. המחקרים הרבים בתחום הזיקנה מראים שאחד האתגרים המרכזיים של המבוגרים הוא לשמר את יכולת החשיבה, יצירת היקשים וזיכרון. אך, מה אם נגלה לכם שקיימת דרך פשוטה, מהנה ונגישה לשיפור ואף מניעה של כמה מהמגבלות הללו? 
במאמר זה, אנחנו נציג תובנות ממספר מחקרים שבוצעו על התחום של משחקי חשיבה ופאזלים למבוגרים, את היתרונות של משחקים אלו ואיך הם יכולים לשפר את איכות החיים שלכם, לא רק מבחינה קוגניטיבית אלא גם מבחינה חברתית. אז בואו נצא למסע של הכרה עם עולם מרתק זה של משחקי חשיבה ופאזלים - המאמר הבא מתמקד באתגרים המנטליים של המבוגרים, בתועלת שבמשחקי חשיבה ופאזלים, ובפיתוח מיומנויות המתרחשות במהלכם.

האתגרים המנטליים של בני הגיל השלישי

התהליך הטבעי של הזדקנות מלווה בשינויים משמעותיים בגוף ובמוח, כאשר אחת הבעיות המרכזיות היא החלשות ביכולות החשיבה והזיכרון. מחקרים מראים כי משחק במשחקי חשיבה והרכבת פאזלים יכולים לסייע במניעת תהליכי ההחלשות הללו ואף עצירתם במקרים מסוימים.
ההתרחשות הטבעית של ההזדקנות מובילה לדיכוי מערכת הזיכרון, כאשר רמת החשיבה האנליטית, מרכז הזיכרון, והיכולת למקם את הזיכרון בהקשר של זמן ומקום מושפעות במיוחד. מחקרים שבוצע ע"י גופי מחקר מובילים באוניברסיטת מק'גיל ובאוניברסיטת דרום קליפורניה, מצאו כי אנשים מבוגרים המתמקדים בפיתוח מיומנויות חשיבה באמצעות משחקי חשיבה ופאזלים, מצליחים להאט את דיכוי הזיכרון ואף לשפר את יכולות החשיבה שלהם.

התועלת במשחקי חשיבה ופאזלים לאדם מבוגר

משחקי חשיבה ופאזלים הם כלי מועיל באמת לשמירה על פעילות מוחית חיונית, ולא רק בגיל מבוגר. הם מאתגרים את המוח לחשוב באופן חדש וכך מסייעים לו לשמר ולהרחיב את יכולותיו. מחקר באוניברסיטת אילינוי ב-2011 הוכיח כי משחקי חשיבה ופאזלים מועילים לתחזוקת האסטרוגן, שהוא הורמון המסייע גם בהגנה על המוח מפני התקדמות של מחלת אלצהיימר.
משחקי החשיבה והפאזלים מעודדים פעילות מוחית של יצירת הקשרים והיקשים, בדיקה ופיתוח אסטרטגיות שונות הקשורות למשחק וכדומה. אלו יכולים לבוא לידי ביטוי גם אחר כך, מעבר לשעות המשחק.

המיומנויות שניתן לפתח דרך משחקי חשיבה ופאזלים

משחקי חשיבה ופאזלים לא רק מסייעים בשמירה על יכולת החשיבה, אלא גם בפיתוח מיומנויות חדשות. מיומנויות אלו כוללות:
  • שיפור ביכולת התמקדות
  • מהירות תגובה
  • תכנון ופתרון בעיות
מחקר שנערך באוניברסיטת טורונטו ב-2013 מצא כי אנשים מבוגרים ששיחקו משחקים כאלה שיפרו משמעותית את יכולת החשיבה שלהם ובכך הגיעו למסקנה כי משחקי חשיבה ופאזלים יכולים להשפיע בצורה חיובית על יכולת החשיבה של האדם המבוגר.

התרומה החברתית של משחקי חשיבה ופאזלים

בנוסף ליתרונות המנטליים והקוגניטיביים, משחקי חשיבה ופאזלים תורמים מאוד גם מבחינה חברתית. הרבה מהמשחקים הללו ניתנים למשחק גם בקבוצה, מה שמאפשר לבני הגיל השלישי לבלות זמן עם אחרים תוך התמודדות באופן ישיר עם התרחשויות חברתיות, וקבלת תמיכה מתוך התנסות משותפת.
מחקר שנערך באוניברסיטת אוקספורד ב-2016 הציג כי השתתפות במשחקים חברתיים יכולה להיות פעילות המסייעת למניעת בדידות ודיכאון בקרב מבוגרים. בדרך זו, המשחקים משפיעים לא רק על יכולת החשיבה והזיכרון, אלא גם מסייעים בחיזוק הקשרים החברתיים ותחושת השייכות.
נוסף על כך, במסגרת קבוצתית, ישנה האפשרות להתמודד עם מתחרים באופן ידידותי, מה שמעצים את התחושה של חיוניות ואף תורם להגברת הביטחון העצמי. משחקי חשיבה ופאזלים, במיוחד אלה הניתנים למשחק בקבוצה, מאפשרים למשתתפים למצוא שפה משותפת גם עם דורות אחרים כמו הנכדים והנינים.
לכן, משחקי חשיבה ופאזלים הם לא רק מנגנון לחיזוק היכולת המנטלית, אלא גם מנגנון חברתי עוצמתי שיכול לעזור למבוגרים למנוע מצבים של בדידות, להשתתף בפעילות משותפת ולשמור על איכות חיים גבוהה.
 
לסיכום, כדאי לקחת חלק במשחקי חשיבה ופאזלים (בין אם לבד או בקבוצה) - זוהי דרך מעולה לתמוך בפעילות המוח שלכם, לאתגר אותו ולעזור לו להישאר במצב טוב. מחקרים מראים שהם משפיעים באופן חיובי על יכולות החשיבה ויצירת ההקשרים, תוך התמודדות עם האתגרים השונים של ההזדקנות. השקעה בזמן משחק מכוונת את המוח להתמודד עם האתגרים היומיומיים, ולעזור לו לשמר את יכולתו לחשוב באופן בריא, ממוקד ואפקטיבי. לכן, משחקי חשיבה ופאזלים הם לא רק משעשעים, אלא גם מסייעים בהתמודדות עם ההזדקנות באופן בריא ופעיל.

 
בואו לבקר. עכשיו אתם יכולים ליהנות ממסלולי הצטרפות נוחים במיוחד
התקשרו 2686*
או השאירו פרטים ונחזור אליכם:
    

אירועים אחרונים בבית גיל פז - לחצו לפרטים:
seperator

מאמרים שעשויים לעניין אותך:

דיור מוגן מחירים
דיור מוגן מחירים
בישראל מתחולל בשנים האחרונות שינוי תרבותי שמתבטא בכך שיותר ויותר בני גיל הזהב מבקשים לעבור לגור במסגרת דיור מוגן. כלכלנים מציינים שחלק מתהליך זה מקורו בטרנד שהגיע מארצות הברית, וחלקו כתוצאה מרמת החיים הגבוהה של ישראלים שהגיעו לגיל השלישי, והם יכולים להרשות לעצמם לעבור לגור בדיור מוגן.
על ההבדל בין דיור מוגן לבית אבות
על ההבדל בין דיור מוגן לבית אבות
בישראל חיים כיום כ-700,000 קשישים וקיימים כ-600 מוסדות שונים שמיועדים לטיפול בקשישים. רובם של מוסדות אלה נמצא בבעלות פרטית. מכל הקשישים בישראל רק כ-4% מתגוררים במסגרות ומוסדות שונים. במאמר זה נתמקד בבית דיור מוגן בהשוואה לבית אבות ובהבדלים העיקריים שביניהם.
חושבים לעבור?
נשמח לשמוע מכם
דיור מוגן בכפר סבא
פניה בצ'אט
חייג
כתוב אלינו
בית אבות יוקרתי באזור השרון - כפר סבא
רחוב הגבורות 1א' כפר-סבא
מתעניינים: 09-7642221
עמדת הקבלה 24/7: 09-7642222

 
בקרו אותנו בפייסבוק בקרו אותנו באינסטגרם