מהי סולנות ומדוע היא שונה מבדידות

מהי סולנות ומדוע היא שונה מבדידות
המושגים של סולנות, בדידות והתבודדות לרוב אינם מובנים לחלוטין ולכן נוטים לערבב ולבלבל ביניהם, למרות שמשמעותם שונה לגמרי. במאמר זה נסביר את מושג הסולנות, משמעותו והשלכותיו בנוגע לאוכלוסייה המבוגרת, וכן את ההבדלים, בין סולנות למושגי הבדידות וההתבודדות. 

מהי סולנות

סולנות היא החלטה מודעת להיות לבד. סולנות היא דרך שמאפשרת לנו לחוות חוויות בצורה חיובית, הכלה, יצירתיות, התפתחות ומציאת שקט באמצע יום או קצב חיים עמוסים, והכל – לבד ובאופן מודע לבחירה שלנו.
לרוב סולנות היא אכן בחירה ומתקיימת מרצון על מנת להשיג מטרה חיובית. מכאן שניתן להיות לבד כאשר בוחרים בסולנות, אך מבלי להרגיש בודד. כאן הסולנות נבדלת מבדידות – היא תורמת לאני העצמי ולבריאות הנפשית מבלי להרגיש רגשות שליליים. סולנות היא חוויה מהנה ואף אינה שוללת הנאה מחוויות חברתיות. 

למה משווים סולנות לבדידות או התבודדות

ישנה נטייה להשוות בין סולנות לבין בדידות או התבודדות אבל קיימים הבדלים מהותיים ביניהם. הנה פירוט של המושגים:
  • בדידות: מצב בו האדם נמצא לבד, לרוב לא מבחירתו החופשית. בדידות יכולה להתבטא גם ברמה הפיזית, כלומר כאשר אין נוכחות של אנשים אחרים איתנו, וגם כאשר אנו נמצאים בחברת אנשים אחרים אך ישנה תחושה שלילית של בדידות למרות החברה. הבדידות היא תחושה סובייקטיבית של אדם ולכן יכולה להתקיים הן במישור הפיזי והן במישור המנטלי.
  • התבודדות: מצב בו האדם בוחר להיות לבד, לתקופה מסוימת – קצרה או ארוכה, על מנת למלא מטרות שונות ללא השפעה והפרעה מהסביבה. אפשר לראות זאת לדוגמה כאשר אדם הולך להתבודד על מנת להרהר במחשבות במקום שקט בו הוא יכול להרגיש נינוח ולהתרחק משגרת היום.
  • סולנות: זהו מצב בו לאדם יש יכולת ליהנות מהזמן שלו עם עצמו, בין אם זהו זמן חשיבה, יצירה, טיול או כל פעולה אחרת אותה הוא בוחר לבצע עם עצמו בלבד. 

כיצד סולנות שונה מבדידות

למרות שבשני המקרים האדם נמצא לבדו, מדובר במושגים שונים. בדידות היא תחושת ה"לבד" כאשר ההשלכה יכולה להיות חיובית או שלילית והדבר לא תמיד נובע מבחירה. סולנות לעומת זאת היא בחירה ברורה להיות לבד במטרה לאפשר השלכות חיוביות על החיים, התבוננות, פעילויות מגוונות, אך הכל כהחלטה מודעת על מנת להפיק את המרב מהמצב. 

סולנות בגיל השלישי

סולנות בגיל השלישי היא דבר מבורך (שלא כמו הבדידות שלא מרצון), וההשלכה החיובית העיקרית של סולנות בגיל זה היא מודעות עצמית גבוהה יותר. בזמן שבוחרים להיות לבד, ניתן להתבונן ברגשות, להכיל תחושות ומחשבות, להגיע להבנה עצמית טובה יותר, לעסוק בתחביבים מגוונים וכדומה, מבלי להיות תלויים באנשים אחרים, והכי חשוב – ליהנות מזה. המודעות העצמית הגבוהה  מסייעת לנהל חיים איכותיים יותר, להגיע להחלטות טובות יותר, לקבוע מטרות ברורות יותר ואף לשפר את מערכות היחסים עם הסובבים אותנו. 
סולנות גם מסייעת רבות בפיתוח היצירתיות. בלי הפרעות מהסביבה, ניתן לתת ליצירתיות שלנו לפרוץ ללא מחסומים, ניתן להגיע לרעיונות חדשים וכדומה. אמנים, סופרים ויוצרים עושים כולם שימוש נרחב בסולנות ככלי לפיתוח היצירתיות שלהם. 
כמו כן, לסולנות יש השלכה חיובית על הבריאות הנפשית. הסולנות מאפשרת להפחית מתחים נפשיים, סטרס, חרדות ואף להפחית מצבים דיכאוניים. סולנות מאפשרת תרגול שיטות שונות כמו מיינדפולנס, מדיטציה ועוד התורמות לבריאות נפשית טובה יותר באופן ברור. 

 
בואו לבקר. עכשיו אתם יכולים ליהנות ממסלולי הצטרפות נוחים במיוחד
התקשרו 2686*
או השאירו פרטים ונחזור אליכם:
    

אירועים אחרונים בבית גיל פז - לחצו לפרטים:
seperator

מאמרים שעשויים לעניין אותך:

דיור מוגן מחירים
דיור מוגן מחירים
בישראל מתחולל בשנים האחרונות שינוי תרבותי שמתבטא בכך שיותר ויותר בני גיל הזהב מבקשים לעבור לגור במסגרת דיור מוגן. כלכלנים מציינים שחלק מתהליך זה מקורו בטרנד שהגיע מארצות הברית, וחלקו כתוצאה מרמת החיים הגבוהה של ישראלים שהגיעו לגיל השלישי, והם יכולים להרשות לעצמם לעבור לגור בדיור מוגן.
על ההבדל בין דיור מוגן לבית אבות
על ההבדל בין דיור מוגן לבית אבות
בישראל חיים כיום כ-700,000 קשישים וקיימים כ-600 מוסדות שונים שמיועדים לטיפול בקשישים. רובם של מוסדות אלה נמצא בבעלות פרטית. מכל הקשישים בישראל רק כ-4% מתגוררים במסגרות ומוסדות שונים. במאמר זה נתמקד בבית דיור מוגן בהשוואה לבית אבות ובהבדלים העיקריים שביניהם.
חושבים לעבור?
נשמח לשמוע מכם
דיור מוגן בכפר סבא
פניה בצ'אט
חייג
כתוב אלינו
בית אבות יוקרתי באזור השרון - כפר סבא
רחוב הגבורות 1א' כפר-סבא
מתעניינים: 09-7642221
עמדת הקבלה 24/7: 09-7642222

 
בקרו אותנו בפייסבוק בקרו אותנו באינסטגרם