כולסטרול גבוה בגיל מבוגר

כולסטרול גבוה בגיל מבוגר
מאמר זה מהווה מידע כללי בלבד ואין לראות בו ייעוץ רפואי.
 
כולסטרול גבוה מזמן הפך לאחת הבעיות הרפואיות השכיחות בעולם וכמובן גם בישראל. כולסטרול גבוה, ובעיקר זה הנחשב הרע (LDL) סומן כאחראי להגברת הסיכון להתפתחות מחלות לב, סוכרת, כבד שומני, סרטן ערמונית, טרשת עורקים, יתר לחץ דם, שבץ ועוד. בגיל מבוגר, מאחר ויכולת הגוף להילחם במחלות פוחתת באופן טבעי, עולה הסיכון להיפגע מרמות כולסטרול גבוהות, בהתאם.

כולסטרול גבוה בגיל מבוגר - סיבות

בדרך כלל, כולסטרול גבוה יתחיל בגיל צעיר יותר והסיבה העיקרית להופעתו היא אורח חיים לא בריא, תזונה לא נכונה, עישון, חוסר פעילות גופנית, שתיית אלכוהול מרובה ועוד. כולם יחד או בנפרד יכולים לגרום לעלייה ברמות הכולסטרול. כמו כן קיימת נטייה גנטית, כלומר, כולסטרול גבוה ככל הנראה גם עובר במשפחה. יתכן גם כי אדם ללא כולסטרול גבוה במהלך החיים, מפתח כולסטרול גבוה בגיל מבוגר עקב ירידה בפעילות, שינוי לרעה בתזונה עוד. מאחר ולכולסטרול גבוה יכולות להיות השלכות הרסניות עד לכדי תמותה, חשוב להיבדק באופן קבוע על מנת לוודא כי ערכי הכולסטרול אצלכם תקינים.

כולסטרול גבוה בגיל מבוגר - ערכים

בדיקת ערכים של כולסטרול מתבצעת על ידי בדיקת דם פשוטה בצום של 8 שעות. להלן טבלת ערכים לכולסטרול בדם המדגישה את הערכים הרצויים ואלה המצריכים טיפול. ההחלטה על דרך הטיפול נלקחת על ידי הרופא בהתחשב במצבכם הרפואי, מחלות אחרות ועוד - אין לנטול תרופות ללא אישור מהרופא.
 

סוג כולסטרול

ערך רצוי

ערך המצריך טיפול

כולסטרול כללי

עד 200

מעל 240

כולסטרול רע - LDL

עד 100

מעל 130

כולסטרול טוב - HDL - גברים

עד 40

מתחת ל-35

כולסטרול טוב - HDL - נשים

עד 50

מתחת ל-40

טריגליצרידים

עד 150

מעל 200

כולסטרול גבוה בגיל מבוגר - תרופות

קיימות תרופות רבות לטיפול בכולסטרול גבוה ועיקרן הן מקבוצת הסטטינים אשר תפקידן לעכב את ייצור הכולסטרול בכבד כך שנוצרת הפחתה של רמת הכולסטרול בדם (בעיקר זו של הכולסטרול הרע). לתרופה גם השפעה חיובית על הפחתת רובד הפלאק שהצטבר עם השנים בדפנות כלי הדם שעשויה לסייע למניעת התפתחות של מחלות לב, אוטם שריר הלב, יתר לחץ דם, סוכרת ועוד. התרופה משפיעה באופן מהיר וניתן יהיה למדוד את התוצאה בבדיקת דם חוזרת אחרי 4-6 שבועות של טיפול. 
דוגמאות לתרופות ממשפחת הסטטינים: סימווסטטין, אטורווסטטין, סימוביל, ליפיטור, לווסטטין, פלווסטטין, מבקור, לסקול ועוד.
חשוב לדעת כי טיפול בתרופות ממשפחת הסטטינים יכול להתלוות בתופעות לוואי כגון הפרעות במערכת העיכול, עלייה באנזימי הכבד, כאבי ראש, צהבת, נדודי שינה, פריחה עורית, כאבי שרירים ועוד. חשוב להיות ערים, ובמיוחד בגיל מבוגר, במידה וקיימות תופעות לוואי, חושב ליידע את הרופא בהקדם.
קיימים גם טיפולים טבעיים המבטיחים תוצאות להפחתת הכולסטרול בדם, לפני שאתם מתנסים בכאלה חשוב להתייעץ על כך עם הרופא שלכם. הטיפולים הטבעיים בחלקם מבוססים על שילובים של צמחים שונים, אכילת מזונות שונים טבעיים התורמים באופן אקטיבי להורדת הכולסטרול, ועוד. מעבר לפעילות המוצהרת שלהם כנגד כולסטרול, טיפולים אלה צריכים להיות בידיעת הרופא המטפל על מנת לא ליצור התנגשויות עם טיפולים אחרים קונבנציונליים הניתנים לכם.

כולסטרול גבוה בגיל מבוגר - מניעה

הדרכים למניעת כולסטרול גבוה לרוב קשורות בשינוי הרגלים לא נכונים שנרכשו במרוצת השנים או בגיל מבוגר. הדרך הטובה ביותר למנוע היווצרות של כולסטרול גבוה היא אורח חיים בריא.
  • תזונה: התזונה המערבית אינה מסייעת לשמירה על רמות כולסטרול מאוזנות: חטיפים, אוכל מוכן, אוכל עתיר שומנים, שומני טראנס ועוד, כל אלה קשורים לעלייה ברמות הכולסטרול בדם. מעבר לתזונה מאוזנת יותר, בריאה יותר, דלת שומן, יותר ירקות ופירות, הימנעות ממאכלים מעובדים ומאכלים תעשייתיים, תזונה מגוונת וכדומה, יתרום רבות למניעת היווצרות כולסטרול גבוה בדם. מומלץ להתייעץ עם רופא ודיאטנית לגבי תזונה מתאימה עבורכם.
  • פעילות גופנית: עם הגיל יש נטייה יותר ויותר להימנע מפעילות גופנית, כיוון שמתעייפים מהר יותר, הגוף שלנו פחות יעיל, אולי יש לנו כאבים בפרקים ועוד. הבעיה של מחסור בפעילות גופנית היא שהיא יוצרת מעגל קסמים - ככל שנמנע מפעילות גופנית, כך הגוף ייחלש וכך נרצה ונוכל פחות לבצע פעילות שכזו. קיים קשר ישיר בין ירידה בכושר גופני לעליית הכולסטרול בדם כך שככל שנהיה בכושר טוב יותר כך תפחת רמת הכולסטרול בדם. מומלץ להתחיל בפעילות גופנית מתאימה ומותאמת מוקדם ככל הניתן. לפני שאתם רצים לבצע פעילות גופנית בגיל מבוגר, יש להתייעץ עם הרופא על מנת לוודא מה מותר לכם לעשות ובאיזה מינון. כמו כן, ניתן גם להתייעץ עם מאמן כושר המתמחה בספורט בגיל השלישי.
  • הפסקת עישון: קיים קשר ישיר בין עישון לבין כולסטרול גבוה. לכן מומלץ להפסיק לעשן וההפסקה בהחלט תסייע במניעה של כולסטרול גבוה.
  • פחות אלכוהול: אין זה אומר בלי אלכוהול בכלל (אלא אם יש לכם סיבה רפואית להימנע), כוס יין ביום למשל נחשב כמועילה לבריאות, אך שתיית אלכוהול מרובה פוגעת בין היתר בכבד ולכן משפיעה לרעה על רמות הכולסטרול בדם.
 
בואו לבקר. עכשיו אתם יכולים ליהנות ממסלולי הצטרפות נוחים במיוחד
התקשרו 2686*
או השאירו פרטים ונחזור אליכם:
    

אירועים אחרונים בבית גיל פז - לחצו לפרטים:
seperator

מאמרים שעשויים לעניין אותך:

דיור מוגן מחירים
דיור מוגן מחירים
בישראל מתחולל בשנים האחרונות שינוי תרבותי שמתבטא בכך שיותר ויותר בני גיל הזהב מבקשים לעבור לגור במסגרת דיור מוגן. כלכלנים מציינים שחלק מתהליך זה מקורו בטרנד שהגיע מארצות הברית, וחלקו כתוצאה מרמת החיים הגבוהה של ישראלים שהגיעו לגיל השלישי, והם יכולים להרשות לעצמם לעבור לגור בדיור מוגן.
על ההבדל בין דיור מוגן לבית אבות
על ההבדל בין דיור מוגן לבית אבות
בישראל חיים כיום כ-700,000 קשישים וקיימים כ-600 מוסדות שונים שמיועדים לטיפול בקשישים. רובם של מוסדות אלה נמצא בבעלות פרטית. מכל הקשישים בישראל רק כ-4% מתגוררים במסגרות ומוסדות שונים. במאמר זה נתמקד בבית דיור מוגן בהשוואה לבית אבות ובהבדלים העיקריים שביניהם.
חושבים לעבור?
נשמח לשמוע מכם
דיור מוגן בכפר סבא
פניה בצ'אט
חייג
כתוב אלינו
בית אבות יוקרתי באזור השרון - כפר סבא
רחוב הגבורות 1א' כפר-סבא
מתעניינים: 09-7642221
עמדת הקבלה 24/7: 09-7642222

 
בקרו אותנו בפייסבוק בקרו אותנו באינסטגרם