חיזוק הביטחון העצמי בגיל מבוגר

חיזוק הביטחון העצמי בגיל מבוגר
מחקרים מעידים כי ביטחון עצמי במשך רוב חיינו הולך ומתחזק החל מסוף גילאי העשרה, מגיע לשיאו בגיל 40-50 ונוטה להתחיל לרדת אחרי גיל 60 אצל רוב האנשים. על פניו הדבר נשמע גזירה בלתי נמנעת אבל למעשה יש מה לעשות על מנת לחזק ולהחזיר את הביטחון העצמי שלכם בגיל מבוגר. 

מדוע הביטחון העצמי עלול לרדת בגיל מבוגר 

במילה אחת, האחראי העיקרי לירידה בביטחון העצמי בגיל מבוגר הוא "גילנות". כלומר ההנחה שאנשים מבוגרים פחות חשובים בגלל גילם והתייחסות החברה כלפי אותם אנשים מבוגרים.
בכל חיינו קיבלנו מסרים סמויים יותר או פחות שהערך שלנו הוא פחות מזה של צעירים יותר. כאשר מגיעים לגיל מבוגר, כבר מודעים לכך ומקבלים את ה"עובדה" של אותו ערך, דבר שפוגע כמובן בביטחון העצמי שלנו, לא משנה מה מצבנו הבריאותי, הכלכלי, מהן היכולות שלנו. פשוט יום אחד מפסיקים לעבוד, יוצאים לפנסיה וכל עולמנו משתנה ואנו מרגישים שכבר אין לנו ערך כמו פעם. הגילנות באה לידי ביטוי בדרכים שונות ורבות בחברתנו:
 • אפליית גיל במקומות עבודה. כבר בגיל 40 מתחיל להיות קשה יותר ויותר למצוא עבודה. גם המערכות שאמורות לסייע במציאת עבודה, עומדות חסרות מענה לעובדים בגילים אלו ומעלה. 
 • סטריאוטיפים: ישנן לא מעט מילים בשימוש אצל צעירים המתייחסות בלגלוג לגיל מבוגר אשר מחלחלות עם הזמן ויכולות לגרום לירידה בביטחון העצמי. 
 • אפליה לגבי מוגבלויות: אמנם אנשים צעירים בעלי מוגבלות פוגשים אפליה זו כל חייהם, ומבוגרים שהופכים למוגבלים באופן מסוים יגלו אותה גם. החברה שלנו מקדשת את ערך השלמות והבריאות, וכל אחד שאינו עומד בסטנדרט, יכול ליפול קורבן לקבלת יחס שונה ומפלה, גם אם לא בכוונה תחילה. 
 • מראה: מראה מבוגר אינו עומד בקנה אחד עם הרצון המתמיד של רבים בחברה להיראות תמיד צעירים, כמעט בכל מחיר, וכמובן שגישה זו התחזקה לצד הגילנות בחברה. 
בנוסף ישנם גם גורמים עליהם האדם המבוגר אחראי בעצמו הגורמים לירידה בביטחון העצמי:
 • ירידה בפעילות כאשר אין מניעה להיות פעיל יותר. זה כולל פעילות גופנית, שכלית, תעסוקה ועוד. 
 • התבודדות: לעיתים, עם הגעה לגיל מבוגר, תחושת ערך עצמי ירוד תגרום להתבודדות, להפחית קשרים חברתיים, וזה יגרום לחיזוק תחושת הערך העצמי הירוד. 
 • הזנחה עצמית: תחושה של "בשביל מה" גורמת להזנחה, בהיגיינה, בהלבשה, בשמירה על תזונה נכונה, על בריאות ועוד. כל אלה יגרמו כמובן להתחזקות של ערך עצמי ירוד. 
 • עקשנות להישאר במקום שכבר לא מתאים לגיל שלכם, במגורים שאינם מתאימים, שכונה לא מתאימה ועוד, הכל בגלל שנאחזים בעבר וחוששים משינוי. הדבר יכול לחזק את תחושת ההזדקנות, אי התאמה ותפחית עוד את הביטחון עצמי. 

איך ביטחון עצמי ירוד משפיע על חיי היום-יום והסביבה

ביטחון עצמי ירוד משפיע על חיי היום יום והסביבה של המבוגרים בצורות רבות ושליליות:
 • ויתור על דברים רבים: ישנה תחושה שפשוט אי אפשר או קשה יותר, אז מוותרים מראש. חשוב להביו כי, כמובן במסגרת המגבלות הקיימות אם קיימות, אין דבר שאיש מבוגר לא יכול לעשות. הכל עניין של מידה והתאמה, ורצון כמובן. 
 • ככל שתחושו בביטחון עצמי ירוד יותר, כך הסובבים אתכם פשוט ירצו פחות להיות בקרבתכם, וגם אתם תרצו להיות פחות להיות בקרבת אנשים אחרים שעשויים לחזק את תחושת הערך העצמי שלכם. הדבר יכול להוביל לבדידות קשה שהיא אחד האויבים המרים של הגיל המבוגר. 
 • אי שמירה על בריאות, על תזונה נכונה, על פעילות גופנית כמובן יובילו לירידה ביכולת פיזית, מנטלית ועליית בסיכון ללקות במחלות קשות. 
 • ירידה בביטחון העצמי יכולה להגביר את הסיכון של מצבים דיכאוניים, כשלעצמם מסוכנים מאוד בגיל מבוגר.

כיצד מבוגרים יכולים לחזק את הביטחון העצמי שלהם

אם לא ניתן תמיד לשלוט על האירועים בחיינו, יציאה לפנסיה, פרידה, מות בן או בת זוג ועוד, אין זה אומר שאין מה לעשות על מנת למנוע את ירידת הביטחון העצמי ואף לחזקו:
התאמצו ושמרו על חיי חברה עשירים ככל הניתן. פגשו חברים, משפחה, השתתפו בחוגים שונים, ספורט קבוצתי, הזמינו חברים לארוחה ועוד. כל מפגש חברתי הוא הזדמנות עבורכם להרגיש טוב יותר ולחזק את הביטחון העצמי. 
 • התנדבו: יש לכם ידע, יכולות, ניסיון, אין טוב יותר לחיזוק הביטחון העצמי שלכם מאשר לעזור לאחרים תוך כדי העברת הידע והניסיון שלכם. התנדבות היא אחת מהפעילויות המספקות ביותר. אפשר לעשות זאת דרך עמותות, בתי ספר וכדומה.
 • שמרו על היגיינה טובה והתלבשו, גם אם אתם בביתכם, אין תירוצים! להיראות טוב ולהרגיש טוב הם דרך מצוינת לחזק את הערך העצמי שלכם.
 • שמרו על אורח חיים בריא: תזונה נכונה ופעילות גופנית יגרמו לכם להרגיש טוב יותר ויחזקו את הביטחון העצמי שלכם בידיעה כי אתם פועלים נכון לטובתכם. 
 • למדו דברים חדשים: התחילו בפעילויות חדשות שלא הכרתם, לצייר, לנגן, ללמוד שפה חדשה, לרקוד. עם רכישת יכולות חדשות הביטחון העצמי שלכם יתחזק. למידת דברים חדשים בגיל מבוגר גם משפרת ומשמרת את תפקוד המוח.
 • במקרים בהם לא מצליחים להתגבר על תחושת ערך עצמי ירוד, אין זו בושה כלל לפנות לעזרה. לעיתים עזרה קטנה בזמן הנכון היא כל מה שדרוש על מנת לספק לכם את התמיכה המתאימה בדרך להגברת הביטחון העצמי שלכם. 
 
בואו לבקר. עכשיו אתם יכולים ליהנות ממסלולי הצטרפות נוחים במיוחד
התקשרו 2686*
או השאירו פרטים ונחזור אליכם:
    

אירועים אחרונים בבית גיל פז - לחצו לפרטים:
seperator

מאמרים שעשויים לעניין אותך:

דיור מוגן מחירים
דיור מוגן מחירים
בישראל מתחולל בשנים האחרונות שינוי תרבותי שמתבטא בכך שיותר ויותר בני גיל הזהב מבקשים לעבור לגור במסגרת דיור מוגן. כלכלנים מציינים שחלק מתהליך זה מקורו בטרנד שהגיע מארצות הברית, וחלקו כתוצאה מרמת החיים הגבוהה של ישראלים שהגיעו לגיל השלישי, והם יכולים להרשות לעצמם לעבור לגור בדיור מוגן.
על ההבדל בין דיור מוגן לבית אבות
על ההבדל בין דיור מוגן לבית אבות
בישראל חיים כיום כ-700,000 קשישים וקיימים כ-600 מוסדות שונים שמיועדים לטיפול בקשישים. רובם של מוסדות אלה נמצא בבעלות פרטית. מכל הקשישים בישראל רק כ-4% מתגוררים במסגרות ומוסדות שונים. במאמר זה נתמקד בבית דיור מוגן בהשוואה לבית אבות ובהבדלים העיקריים שביניהם.
חושבים לעבור?
נשמח לשמוע מכם
דיור מוגן בכפר סבא
פניה בצ'אט
חייג
כתוב אלינו
בית אבות יוקרתי באזור השרון - כפר סבא
רחוב הגבורות 1א' כפר-סבא
מתעניינים: 09-7642221
עמדת הקבלה 24/7: 09-7642222

 
בקרו אותנו בפייסבוק בקרו אותנו באינסטגרם