השפעת המצב הבריאותי על רמת האושר

השפעת המצב הבריאותי על רמת האושר
ההשערה כי המידה שבה מחלה יכולה לשבש את התפקוד היומיומי של החולה, קשורה בקשר הפוך עם האושר שלו – מקובלת מאוד. אבל עכשיו, גם הספרות המקצועית מציעה עדויות ממשיות שתומכות בהשערה זו.
מחקר שנערך בארצות הברית מצביע על כך שאכן המצב הבריאותי יכול להשפיע על מידת האושר. את המחקר ערכו חוקרים מאוניברסיטת ג’ורג’ מייסון, מאוניברסיטת של אלבמה – בירמינגהאם, מאוניברסיטת שיקגו, ומבית הספר לרפואה של מסצ’וסטס.
 

מחלה חמורה לא בהכרח מפחיתה את האושר

הממצאים של המחקר מראים שהפרעה בתפקוד היומיומי של הגוף אכן קשורה לירידה ברמת האושר. מחקרים קודמים הראו כי הקשר בין אושר לבין מצב בריאותי חמור כמו סרטן, היה חלש יותר, בהשוואה למתאם החזק שנמצא בין האושר לבין מצבים רפואיים יומיומיים כמו בריחת שתן. החוקרים ביקשו לבדוק את ההבדל בין שני מצבים אלה.
התוצאות החדשות של המחקר תומכות ברעיון שמצב בריאותי הוא אחד המנבאים החשובים ביותר של אושר.
לפי החוקרים, להבנה טובה יותר של מערכת היחסים המורכבת בין מצב בריאותי לתחושת הרווחה הסובייקטיבית, יכולה להיות השלכה על הטיפול בחולים והיא יכולה להוביל להתערבויות שבכוחן לשפר באופן דרמטי את איכות חיי המטופל.
 

תגובות הנחקרים

משתתפי מחקר זה כללו 383 אנשים מבוגרים שהיו תחת טיפול רפואי של 39 רופאי משפחה באלבמה. במסגרת המחקר, השתמש צוות החוקרים במדד שנקרא "freedom from debility ” (שחרור מחולשה). המדד בחן ארבע שאלות שעסקו במצב הבריאותי של המשתתפים ואת התגובות של משתתפי המחקר על קשיים שהם חווים בפעילות הפיזית ובתפקוד היומיומי שלהם. המדענים מאמינים שהמחקר שערכו, הוא מחקר ראשון מסוגו שמודד ישירות את הנקודה שבה האושר מושפע מבעיות הבריאות של האדם.
ממצאי המחקר גילו כי המשתתפים שסבלו ממחלות, פיצו את עצמם על ידי הפקת אושר או סיפוק רב יותר מתחומי החיים האחרים מאשר הבריאות – כולל עבודה, חיי משפחה וכו’. זאת, על ידי ניסיון לשפר את תחומי החיים האחרים ועל ידי מתן משקל גדול יותר לתחומי החיים האחרים.
בעזרת ממצאי המחקר גילו החוקרים עלייה בנקודה אחת בדירוג ה”freedom-from-debility” שתורגמה לירידה באומללות בשיעור של 3%. המחקר מצא כי חולה שאובחן עם סרטן הערמונית עשוי היה לצבור ציון גבוה יותר בסולם האושר, מאשר מישהו שסובל ממחלה שלא נחשבת כמחלה קטלנית (ובלבד שהסרטן אינו משפיע באופן ישיר על התפקוד היומיומי). מצד שני, אדם שאובחן עם בריחת שתן שגרמה לו לחוסר נוחות והגבילה אותו בפעילויות היומיומיות שלו, יכול היה לצבור ציון נמוך ביותר בסולם האושר.
צוות החוקרים ציין שהבנה של הקשר בין המצב הבריאותי ותחושת הרווחה יכולה לאפשר טיפול טוב יותר בחולים.
תוצאות אלה תומכות בטענה שהמצב הבריאותי הוא אחד המנבאים החשובים ביותר של האושר. כמובן שהסביבה החברתית של האדם חשובה גם היא בקביעת המידה שבה המחלה תשבש את התפקוד היומיומי. שימוש בגישה שלוקחת בחשבון גורמים פסיכולוגיים וחברתיים נוספים היא קריטית כדי להסביר למה מצב בריאותי סובייקטיבי ושיבוש התפקוד היומי מקושרים לאושר, בעוד שמצב בריאותי אובייקטיבי, לא.
 
 
בואו לבקר. עכשיו אתם יכולים ליהנות ממסלולי הצטרפות נוחים במיוחד
התקשרו 2686*
או השאירו פרטים ונחזור אליכם:
    

אירועים אחרונים בבית גיל פז - לחצו לפרטים:
seperator

מאמרים שעשויים לעניין אותך:

דיור מוגן מחירים
דיור מוגן מחירים
בישראל מתחולל בשנים האחרונות שינוי תרבותי שמתבטא בכך שיותר ויותר בני גיל הזהב מבקשים לעבור לגור במסגרת דיור מוגן. כלכלנים מציינים שחלק מתהליך זה מקורו בטרנד שהגיע מארצות הברית, וחלקו כתוצאה מרמת החיים הגבוהה של ישראלים שהגיעו לגיל השלישי, והם יכולים להרשות לעצמם לעבור לגור בדיור מוגן.
על ההבדל בין דיור מוגן לבית אבות
על ההבדל בין דיור מוגן לבית אבות
בישראל חיים כיום כ-700,000 קשישים וקיימים כ-600 מוסדות שונים שמיועדים לטיפול בקשישים. רובם של מוסדות אלה נמצא בבעלות פרטית. מכל הקשישים בישראל רק כ-4% מתגוררים במסגרות ומוסדות שונים. במאמר זה נתמקד בבית דיור מוגן בהשוואה לבית אבות ובהבדלים העיקריים שביניהם.
חושבים לעבור?
נשמח לשמוע מכם
דיור מוגן בכפר סבא
פניה בצ'אט
חייג
כתוב אלינו
בית אבות יוקרתי באזור השרון - כפר סבא
רחוב הגבורות 1א' כפר-סבא
מתעניינים: 09-7642221
עמדת הקבלה 24/7: 09-7642222

 
בקרו אותנו בפייסבוק בקרו אותנו באינסטגרם