המלצות לפעילויות אישיות בשעות הפנאי בגיל מבוגר

המלצות לפעילויות אישיות בשעות הפנאי בגיל מבוגר
עם היציאה לפנסיה בגיל מבוגר, פתאום מתפנה זמן רב שלא היינו רגילים אליו בזמן שעוד עבדנו. כל המחקרים בנושא מוכיחים כי חשוב למלא את הזמן הפנוי בעיסוקים שונים. פעילויות אלה יכולות להיות כאלה שאנחנו כבר מכירים ואוהבים, רק בהיקף רחב יותר או פשוט להתחיל בפעילויות חדשות, לרכוש תחביבים חדשים כך שהימים יהיו לנו מעניינים וגם מעשירים. ריכזנו מספר המלצות לביצוע פעילויות אישיות בשעות הפנאי בגיל מבוגר. 

גידול צמחים בבית או בגינה 

אמנם לא כולם נולדו עם אצבעות ירוקות, אך אפשר ללמוד בקלות איך לגדל ולטפח צמחים בבית, במרפסת או בגינה. גידול צמחים יכול להפוך לעיסוק קל וכיפי בביתכם, אינו דורש מאמץ רב והוא אף מוסיף גם הרבה יופי וחיות לסביבה שלכם. אולי התנסיתם בעבר ולא הצלחתם – הצמחים נבלו, אולי מחוסר טיפול נכון או פשוט מבחירת צמחים לא מתאימים. ההמלצה שלנו היא להתחיל עם צמחים שקל לגדל ולהתקדם תוך כדי שאתם רוכשים מיומנות וידע עם צמחים שדורשים יותר תשומת לב. להתחלה, הנה מספר צמחים שיהיה קל להתחיל איתם:
  • צמח הפוטוס: צמח רב שנתי זה מוכר היטב והוא קל לגידול ומתאים גם לכל מקום, בחוץ, בפנים וגם במקומות חשוכים יחסית. צמח בעל עלים גדולים וירוקים נשפכים. צמח זה ידרוש מים בהתאם למיקום שלו, פחות בחושך, יותר בשמש. לצמח שמח, מומלץ לדשן אחת לחודש ולנקות את עלים מאבק בהתאם לצורך. צמח הפוטוס לא צריך עציץ עמוק אלא עציץ רחב. הוא ניתן גם לתליה כך שהענפים נשפכים ממנו. אם מעוניינים בצמיחה צפופה, אפשר לקצוץ את הענפים הארוכים - את הענפים שחתכתם אפשר להשריש מחדש במים ולשתול מחדש כצמח נוסף.
  • צמח הספטיפיליום: אם אתם מחפשים צמח קל לגידול בתנאי אור מוגבלים, ספטיפיליום הוא התשובה. צמח זה מפיק פרחים לבנים יפהפיים יחד עם עלים ירוקים גדולים. צמח זה גדל בעציץ קטן עם הרבה ניקוז ומומלץ להעביר לעציץ גדול יותר בהתאם לצמיחה בנפח שלו. טיפ: רוצים יותר פרחים? גזמו את הפרחים הנבולים ותתפלאו לראות עוד יותר פרחים גדלים. חושב לדשן את הצמח הזה אחת לשבועיים וניתן לרסס מים ישירות על הצמח כל כמה שבועות. 
  • צמח הפיקוס פומילה: רוצים צמח שגדל מהר ובקלות? צמח הפיקוס פומילה הוא הפתרון המושלם. צמח זה בעל עלים קטנים ומסוגל לטפס ולזחול. צמח בעל קצב גדילה מהיר. תשתלו אותו ליד קיר והוא יתחיל לטפס עליו. מומלץ לדשן אחד לשבועיים לקצב צמיחה מהיר. צמח זה הוא רב שנתי ומתאים גם למקומות עם מעט אור. 

פעילויות יצירה 

פעילויות יצירה הן תחביב נפלא – לא רק שהן מפעילות את המוח שלנו בצורה שונה אלא גם עוזרות לשמור על פעילות טובה של ידיים המסייעת למוטוריקה העדינה. ניתן לרכוש חומרים בחנויות יצירה ואפשר גם להסתכל על דברים קיימים הנמצאים אצלכם בארונות ולעשות בהם שימוש חוזר. 
  • קופסאות: אפשר לעצב קופסאות שונות באמצעות צביעה, הדבקות וכדומה, ולהפוך אותן לפריטים יפים ומעניינים. קופסאות קרטון שונות כמו קופסאות נעליים, קופסאות תכשיטים וכדומה הן קלות לשימוש וקלות לעבודות יצירה שונות. 
  • תפירה, רקמה, סריגה ועוד: אמנם תחביב זה דורש מיומנות, אך ניתן לרכוש אותה במאמץ לא רב. רק צריך להתחיל. מומלץ להתחיל בפרויקטים קטנים וקלים, ויש אפילו קיטים מוכנים עם הוראות שניתן להתחיל איתן. למי שכבר מתקדם יותר, אפשר ליצור דברים יותר מורכבים, למשל ליצור שמיכה יפה מחלקים של בגדים ישנים (טלאים), לסרוג פריטי לבוש לנכדים ולנינים ועוד.
  • גילוף: גילוף עץ הוא תחביב מאוד מהנה. מומלץ להתחיל בעצים רכים יותר כדי לרכוש את המיומנות וכן אפשר להשתתף בסדנאות שונות כדי ללמוד. צריך כמובן להיזהר עם תחביב זה כיוון שהכלים בהם משתמשים הם חדים מאוד ויכולים לפצוע. 
  • בניית מודלים: ניתן לבנות מודלים שונים ורבים, קיימים קיטים רבים בחנויות שניתן ליצור מהם דברים מגוונים מאוד. למשל קיט ספינה מעץ שתשב בגאווה בסלון שלכם עם השלמת היצירה. התחילו עם קיטים פשוטים, כאלה שכל החלקים כבר מוכנים ללא צורך בעיבוד נוסף. למתקדמים אפשר גם ליצור ללא קיטים בעזרת חומרים שונים הנמצאים בבית.  

קריאת ספרים 

גם אם אתם לא רגילים לקרוא ספרים, אפשר ומומלץ להתחיל אפילו בגיל מבוגר - זה חשוב מאוד לפעילות המוח. קריאה בגיל מבוגר מפעילה את הדמיון ומהווה מקור למידה מהנה. בחרו תחילה בנושאים שמעניינים אתכם ועם הזמן תרחיבו את תחומי העניין. תתפלאו לגלות עולם חדש ועשיר. שימו לב שבגיל מבוגר, לרוב יהיה לכם צורך במשקפי קריאה מתאימים (משקפיים מוכנות שקונים בחנויות שונות עוזרות אבל לא תמיד מתאימות לקריאה לאורך זמן - מומלץ לבקר אצל אופטומטריסט ולהצטייד במשקפיים מתאימים כדי לא לאמץ את העיניים שלא לצורך). חשוב גם לדאוג לתאורה נאותה בזמן הקריאה. ניתן גם לקרוא ספרים על גבי טאבלטים ומחשבים אם אתם מתחברים לאפשרות זו, ועמם תוכלו גם לשלוט על גודל הגופן במידת הצורך. תוכלו גם לשתף את הנכדים בספרים שאהבתם, לתאם שעת סיפור אצלכם ועד. 

 
בואו לבקר. עכשיו אתם יכולים ליהנות ממסלולי הצטרפות נוחים במיוחד
התקשרו 2686*
או השאירו פרטים ונחזור אליכם:
    

אירועים אחרונים בבית גיל פז - לחצו לפרטים:
seperator

מאמרים שעשויים לעניין אותך:

דיור מוגן מחירים
דיור מוגן מחירים
בישראל מתחולל בשנים האחרונות שינוי תרבותי שמתבטא בכך שיותר ויותר בני גיל הזהב מבקשים לעבור לגור במסגרת דיור מוגן. כלכלנים מציינים שחלק מתהליך זה מקורו בטרנד שהגיע מארצות הברית, וחלקו כתוצאה מרמת החיים הגבוהה של ישראלים שהגיעו לגיל השלישי, והם יכולים להרשות לעצמם לעבור לגור בדיור מוגן.
על ההבדל בין דיור מוגן לבית אבות
על ההבדל בין דיור מוגן לבית אבות
בישראל חיים כיום כ-700,000 קשישים וקיימים כ-600 מוסדות שונים שמיועדים לטיפול בקשישים. רובם של מוסדות אלה נמצא בבעלות פרטית. מכל הקשישים בישראל רק כ-4% מתגוררים במסגרות ומוסדות שונים. במאמר זה נתמקד בבית דיור מוגן בהשוואה לבית אבות ובהבדלים העיקריים שביניהם.
חושבים לעבור?
נשמח לשמוע מכם
דיור מוגן בכפר סבא
פניה בצ'אט
חייג
כתוב אלינו
בית אבות יוקרתי באזור השרון - כפר סבא
רחוב הגבורות 1א' כפר-סבא
מתעניינים: 09-7642221
עמדת הקבלה 24/7: 09-7642222

 
בקרו אותנו בפייסבוק בקרו אותנו באינסטגרם