האם אפשר ללמוד שפות חדשות בגיל מבוגר

האם אפשר ללמוד שפות חדשות בגיל מבוגר
לימוד שפות חדשות הוא תהליך מאתגר, גם בגיל צעיר. עם זאת, ישנם יתרונות רבים ללמידת שפה חדשה, גם בגיל מבוגר. מאמר זה יענה על השאלה האם אפשר ללמוד שפות חדשות בגיל מבוגר, ויספק כמה טיפים שיעזרו לכם להתחיל את המסע שלכם.

האם הגיל הוא מכשול בלמידת שפה חדשה

מחקרים מראים כי ילדים קטנים נוטים ללמוד שפות חדשות מהר יותר מאשר מבוגרים. הסיבה העיקרית לכך היא שבגיל צעיר, המוח שלנו גמיש יותר באופן משמעותי וקל לו יותר לקלוט מידע חדש. עם זאת, זה לא אומר שאי אפשר ללמוד שפה חדשה בגיל מבוגר.
ישנם כמה יתרונות ללימוד שפה חדשה בגיל מבוגר. ראשית, כל למידה של נושא עניין חדש בגיל מבוגר מסייעת לשמירה על פעילות המוח. שנית, למידה של שפה חדשה פותחת אפשרויות חדשות כגון קריאת ספרות באותה השפה או חוויה שונה לגמרי כאשר נוסעים למדינה בה השפה מדוברת. 

איך להתחיל ללמוד שפה חדשה בגיל מבוגר

אם אתם מעוניינים ללמוד שפה חדשה בגיל מבוגר, הנה כמה רעיונות שיעזרו לכם להתחיל:
 • קבעו מטרה ברורה: למה אתם רוצים ללמוד את השפה החדשה? האם אתם רוצים לטייל במדינה דוברת השפה, לקרוא ספרים או כתבות בשפה זו, או לדבר עם אדם דובר השפה.
 • מצאו שיטה למידה שתתאים לכם: ישנן דרכים רבות ללמוד שפה חדשה. חלק מהאנשים מעדיפים ללמוד בשיעורים פרטיים או קבוצתיים, בעוד שאחרים מעדיפים ללמוד באופן עצמאי. כמו כן, היום לרוב ניתן לבחור בין שיעורים פרונטליים לבין שיעורים אונליין באמצעות האינטרנט.
 • הקפידו על תרגול קבוע: הדרך הטובה ביותר ללמוד שפה חדשה היא באמצעות תרגול קבוע. נסו לתרגל את השפה החדשה מדי יום, גם אם זה רק לכמה דקות. תוכלו לתרגל כתיבה וקריאה בעצמכם וגם לדבר עם אדם הדובר את השפה.
 • התמודדו עם הפחד מכשלון: כולם עושים טעויות כשהם לומדים שפה חדשה. אל תתנו לפחד מכשלון לעצור אתכם. הסתכלו על מה שכן הצלחתם לעשות – תחושת המסוגלות שלכם תעלה בוודאות.

טיפים ייעודיים לאנשים מבוגרים

אנשים מבוגרים עשויים להיתקל בקשיים מסוימים בלמידה של שפה חדשה, אך יש לנו עבורכם כמה טיפים שיכולים לסייע:
 • סביבה תומכת: לימוד שפה חדשה עם חברים או בני משפחה יכול לעזור לשמור על מוטיבציה גבוהה להשגת המטרה.
 • אל תתביישו לבקש עזרה: אם אתם מתקשים במשהו, אל תתביישו לבקש עזרה ממורה, חבר או בן משפחה.
 • מצאו דרכים ליהנות מהלמידה: הפכו את הלמידה שלכם למהנה על ידי צפייה בסרטים בשפה החדשה, האזנה למוזיקה בשפה זו, או קריאת ספרים בשפה הנלמדת.

האם יש שפות שיותר קל ללמוד

מחקרים מראים כי שפות דומות זו לזו הן קלילות יותר ללמוד. לדוגמה, עברית וערבית דומות מאוד זו לזו, ולכן קל יותר לדוברי עברית ללמוד ערבית. באופן דומה, לשפות אירופיות יש בסיס דומה ולכן לדוברי שפות אירופאיות קל יחסית ללמוד שפות אירופיות אחרות.
עם זאת, חשוב לציין כי גם שפות שאינן דומות זו לזו יכולות להיות קלות ללמידה. לדוגמה, שפה שקל לקרוא ולכתוב בה, כמו צרפתית או ספרדית, עשויה להיות קלה יותר ללמידה משפה שקשה לקרוא ולכתוב בה, כמו סינית או יפנית.
בסופו של דבר, הקלות שבה ניתן ללמוד שפה חדשה תלויה במספר גורמים:
 • הקשר בין השפה החדשה לשפות שאתם כבר יודעים
 • השוני בין הדקדוק של השפה החדשה לדקדוק של השפה שאתם כבר יודעים
 • המורכבות של אוצר המילים של השפה החדשה
 • המוטיבציה וההתמדה שלכם
אם אתם מתכננים ללמוד שפה חדשה בגיל מבוגר, חשוב לבחור שפה שתהיה לכם מעניינת התואמת את היכולות שלכם.

לסיכום - לימוד שפה חדשה בגיל מבוגר הוא אתגר, אך הוא גם מתגמל מאוד. אם אתם מוכנים להשקיע את הזמן והמאמץ, תוכלו להגיע להצלחה.

 
בואו לבקר. עכשיו אתם יכולים ליהנות ממסלולי הצטרפות נוחים במיוחד
התקשרו 2686*
או השאירו פרטים ונחזור אליכם:
    

אירועים אחרונים בבית גיל פז - לחצו לפרטים:
seperator

מאמרים שעשויים לעניין אותך:

דיור מוגן מחירים
דיור מוגן מחירים
בישראל מתחולל בשנים האחרונות שינוי תרבותי שמתבטא בכך שיותר ויותר בני גיל הזהב מבקשים לעבור לגור במסגרת דיור מוגן. כלכלנים מציינים שחלק מתהליך זה מקורו בטרנד שהגיע מארצות הברית, וחלקו כתוצאה מרמת החיים הגבוהה של ישראלים שהגיעו לגיל השלישי, והם יכולים להרשות לעצמם לעבור לגור בדיור מוגן.
על ההבדל בין דיור מוגן לבית אבות
על ההבדל בין דיור מוגן לבית אבות
בישראל חיים כיום כ-700,000 קשישים וקיימים כ-600 מוסדות שונים שמיועדים לטיפול בקשישים. רובם של מוסדות אלה נמצא בבעלות פרטית. מכל הקשישים בישראל רק כ-4% מתגוררים במסגרות ומוסדות שונים. במאמר זה נתמקד בבית דיור מוגן בהשוואה לבית אבות ובהבדלים העיקריים שביניהם.
חושבים לעבור?
נשמח לשמוע מכם
דיור מוגן בכפר סבא
פניה בצ'אט
חייג
כתוב אלינו
בית אבות יוקרתי באזור השרון - כפר סבא
רחוב הגבורות 1א' כפר-סבא
מתעניינים: 09-7642221
עמדת הקבלה 24/7: 09-7642222

 
בקרו אותנו בפייסבוק בקרו אותנו באינסטגרם