גרונטולוגיה - מדעי הזקנה

גרונטולוגיה - מדעי הזקנה
מושגים רבים נאמרים לא פעם בתוכניות טלוויזיה, באינטרנט ורשתות חברתיות ואפילו בשיחה בין מכרים. לא תמיד השימוש במושגים השונים הוא נכון או מדויק ולעיתים נוצר בלבול ביניהם. אחד המושגים אותו מבלבלים עם מושג דומה הוא גרונטולוגיה. רוצים לדעת מה זה? המשיכו לקרוא וגלו.

מה זה גרונטולוגיה?

המילה גרונטולוגיה מגיעה אלינו מהשפה היוונית ומשמעותה המילולית היא "גרון" = "זקן". גרונטולוגיה היא בעצם חקר האדם המזדקן. עם העלייה בתוחלת החיים ובעקבות כך העלייה באחוז הזקנים באוכלוסיה, תחום זה עבר שכלול ודיוק, והוא כיום חקר מדעי של תהליכים הקשורים לשינויים גופניים החל מגיל העמידה ולאחריו, הכולל מחקר רב-תחומי ובהמשך המאמר נפרט לגבי תחומי המחקר השונים. 
אלו המתמחים בתחום עוברים הכשרה בתחומים שונים כגון פיזיולוגיה, מדעי החברה, פסיכולוגיה, בריאות ציבורית ועוד. העיסוק העיקרי הוא במחקר מצד אחד, ובניהול שירותים לאוכלוסיה המבוגרת מצד שני.

תחומי מחקר של הגרונטולוגיה

כפי שצוין קודם, הגרונטולוגיה היא רב-תחומית וניתן לראות כמה סוגי מחקרים:
  • גרונטולוגיה חברתית: מחקר זה עוסק בתהליכים ושינויים חברתיים כגון דמוגרפיה, פוליטיקה, כלכלה וכדומה. כמו כן, המחקר נחלק לשלושה תחומים עיקריים: תאוריות על היחס בין האדם לסביבתו, תאוריות על יחסים בין -דוריים וסוגיות בעניין של איכות החיים של בני הגיל השלישי.
  • ביו-גרונטולוגיה: חקר תהליכי הזדקנות וגורמים ביולוגיים. התפתחויות בתחומי הביולוגיה והגנטיקה הביאו לתפיסות ותובנות חדשות בתחום תופעות ההזדקנות של הגוף. כמו כן בתחום זה גם נחקרים גורמים סביבתיים המשפיעים על הזדקנות הגוף.
  • בריאות: מחקר בתחום המחלות השכיחות בגיל מבוגר והשפעתן, כגון חקר מחלת האלצהיימר, חקר מחלת הפרקינסון, חקר מחלת האוסטאופורוזיס, חקר אירועים מוחיים ועוד.
  • משפט: התמקדות בעיקר בזכויות האוכלוסייה המבוגרת
  • פסיכולוגיה: תחום בו נחקרת בעיקר ההתמודדות של אדם מזדקן עם תהליכי ההזדקנות השונים
  • גרונטולוגיה טיפולית: זו תחום יותר יישומי בו המחקרים השונים באים לידי ביטוי בייעוץ לבני הגיל השלישי ומשפחותיהם.
קיימים עוד תחומים נוספים תחת המושג גרונטולוגיה, אך אלו העיקריים.

מה ההבדל בין גרונטלוג לבין גריאטר?

איש מקצוע בתחום הגרונטולוגיה עוסק בעיקר בחקר רב תחומי הקשור בהיבטים ביולוגיים, מנטאליים, וחברתיים בהקשר של הזדקנות. לימודי גרונטולוגיה לתואר שני באים להכשיר מומחים עם ידע רחב ומקיף בתחומים שצוינו מעלה, שיוכלו לפתח שירותי רפואה, רווחה, חברה, סיוע, ועוד. תכניות הלימוד הללו נועדו לאנשים מתחומי מדעי החיים, סיעוד, פארא רפואי, מדעי החברה, עבודה סוציאלית, פסיכולוגיה ועוד.
לעומת זאת, גריאטר הוא רופא מומחה המטפל באוכלוסיה המבוגרת ברמה הרפואית. 
אמנם לגריאטר ולגרונטולוג יש דגשים מקצועיים שונים, אך לשניהם מטרה דומה - להבין את תהליך ההזדקנות כדי שאנשים מבוגרים יוכלו ליהנות מאיכות חיים טובה יותר. 
 
בואו לבקר. עכשיו אתם יכולים ליהנות ממסלולי הצטרפות נוחים במיוחד
התקשרו 2686*
או השאירו פרטים ונחזור אליכם:
    

אירועים אחרונים בבית גיל פז - לחצו לפרטים:
seperator

מאמרים שעשויים לעניין אותך:

דיור מוגן מחירים
דיור מוגן מחירים
בישראל מתחולל בשנים האחרונות שינוי תרבותי שמתבטא בכך שיותר ויותר בני גיל הזהב מבקשים לעבור לגור במסגרת דיור מוגן. כלכלנים מציינים שחלק מתהליך זה מקורו בטרנד שהגיע מארצות הברית, וחלקו כתוצאה מרמת החיים הגבוהה של ישראלים שהגיעו לגיל השלישי, והם יכולים להרשות לעצמם לעבור לגור בדיור מוגן.
על ההבדל בין דיור מוגן לבית אבות
על ההבדל בין דיור מוגן לבית אבות
בישראל חיים כיום כ-700,000 קשישים וקיימים כ-600 מוסדות שונים שמיועדים לטיפול בקשישים. רובם של מוסדות אלה נמצא בבעלות פרטית. מכל הקשישים בישראל רק כ-4% מתגוררים במסגרות ומוסדות שונים. במאמר זה נתמקד בבית דיור מוגן בהשוואה לבית אבות ובהבדלים העיקריים שביניהם.
חושבים לעבור?
נשמח לשמוע מכם
דיור מוגן בכפר סבא
פניה בצ'אט
חייג
כתוב אלינו
בית אבות יוקרתי באזור השרון - כפר סבא
רחוב הגבורות 1א' כפר-סבא
מתעניינים: 09-7642221
עמדת הקבלה 24/7: 09-7642222

 
בקרו אותנו בפייסבוק בקרו אותנו באינסטגרם