איך משפרים את מצב הרוח בתקופות לחוצות בגיל מבוגר

איך משפרים את מצב הרוח בתקופות לחוצות בגיל מבוגר
אל הגיל המבוגר יכולות להתלוות תקופות לחוצות שונות וזאת מסיבות מגוונות כגון שינוי מגורים, שינוי בריאותי, קשיים כלכליים, פטירת קרוב משפחה, בעיות עם המשפחה ועוד. כל אלה יכולים להשפיע על מצב הרוח וזו תגובה לגמרי נורמלית כל עוד ניתן להתמודד עמה. 

איך מזהים מצב רוח ירוד ותקופות לחוצות

תקופות לחוצות כאמור יכולות להופיע במהלך חיינו וגם בגיל מבוגר. למעשה כל שינויי מהמצב המוכר, ה"נורמלי" של החיים, יכול להגביר את הלחץ הנפשי. אם לא תמיד ניתן לשלוט בשינויים בחיינו, אין זה אומר שלא חשוב להבין שאלה מעמיסים לחץ נוסף. עצם ההכרה בשינויים ובכך שהם יכולים להוביל ללחץ מוגבר, תעזור לכם בהתמודדות.
חשוב מאוד לשים לב לתגובת הגוף שלכם למצבים אלה. תגובה יכולה להתבטא בצורות שונות, החל מתחושת אי שקט, עצבנות, קושי לישון, חוסר מנוחה (גם בשעות היום), כאבי בטן, שינויים ביציאות, לחץ דם מוגבר, כאבי ראש, חרדה ואפילו דיכאון. לעיתים אנשים חווים תחושות שלא חוו בעבר, אך לא מקשרים אותם למצב נפשי או לדברים שקורים להם בחיים, ולכן חושבים שהם פשוט לא מרגישים טוב, ובגיל מבוגר זה גם נראה הגיוני. הדבר יכול להביא לכך שרק הסימפטום מטופל אך לא מה שגרם לו.

מה ההשלכות של מצב רוח ירוד על אדם מבוגר

אם לחצים כאלה ואחרים הם חלק מחיינו, ולרוב מצליחים להתמודד עמם, קיימים מצבים בהם מאבדים את השליטה ולא מצליחים להתגבר על הלחץ. הלחץ במצב כזה שולט עלינו ללא יכולת להקטין או להפיג אותו. הדבר יכול להוביל למצב רוח ירוד שהוא אחד האויבים שלנו בגיל מבוגר. כאשר נמצאים במצב רוח ירוד, הכל מרגיש קשה יותר ובקלות מוותרים על השגרה הבריאה היומיומית. פתאום פחות מעוניינים לפגוש אנשים, לא רוצים לעשות התעמלות, יש פחות תיאבון וחשק לבשל אוכל בריא, דוחים דברים חשובים שיש עלינו לבצע, מתבודדים, הופכים לפחות נעימים לסביבה ועוד.
בגיל מבוגר, מצב רוח ירוד יכול בקלות יחסית לגרור אחריו בעיות רבות עד כדי החמרה או הופעה של בעיות רפואיות חדשות, חלקן יכולות אפילו לסכן חיים. לכן חשוב ביותר להיות ערים לשינויים במצב הרוח שלכם. הכרת הבעיה היא חצי דרך לקראת החלמה. אם זיהיתם בעצמכם את המצב, מומלץ לפנות לעזרה רפואית או נפשית. אסור לתת למצבים כאלה להימשך. כמו כן, היו קשובים לאנשים הקרובים אליכם, שלעיתים יכולים לזהות אצלכם מצב כזה ולהתריע לכם – אל תפסלו זאת על הסף.

אלו פעולות ניתן לעשות כדי לשפר את מצב הרוח

קודם כל צריך לקבל שישנם מצבים שלא ניתן לשלוט בהם ושלחץ נפשי לא יעזור בפתרון המשבר, להיפך. בעיות חולפות וגם אם הן תשארנה אתכם לתקופה או לצמיתות, ניתן ללמוד לחיות אתן ואף לחיות טוב מאוד. עצם ההכרה הפשוטה הזו היא חלק חשוב בהתמודדת חיובית עם המצב. מעבר לכך ישנם דברים רבים שניתן לעשות על מנת לשפר את מצב הרוח שלכם, ולהלן מספר דוגמאות: 
  • פנקו את עצמכם! כמה שזה נשמע מנוגד למצב של משבר, חשוב לפנק את עצמכם ולא להעניש את עצמכם. אפשר לצאת למסעדה טובה, לצאת לטיול שחלמתם עליו, צאו לבילוי ועוד. הפינוק לא חייב להיות משהו גדול, אפשר גם להתפנק עם בגד חדש, בושם חדש, ביקור בספא, להיות עצלנים קצת יותר במיטה בבוקר ועוד. גם אם המצב לא פשוט, מגיע לכם פינוק.
  • שמרו על השגרה שלכם: את כל מה שביצעתם עד עכשיו יש לנסות ולהמשיך לבצע גם אם ירד לכם החשק וזה כולל זמן יקיצה, רחצה ולבישה, ארוחות, ספורט, פנאי, מפגשים חברתיים ועוד. 
  • תכננו את העתיד: במקום להתמקד בהווה העבירו את המחשבות שלכם לפרויקטים עתידיים. תכננו טיול, תכננו חופשה עם הנכדים, חפשו הצגות ובילויים ורכשו כרטיסים, הזמינו מקום במסעדה טובה ועוד. 
  • אל תשמרו לעצמכם: רובנו נוטים לשמור את הלחצים לעצמנו, אין בושה בלהיות בלחץ או במצב רוח ירוד, ושיתוף עם בן או בת זוג, משפחה וחברים, לא רק תשחרר את הלחץ אלא גם תזכו לקבל תמיכה מהם וזה יעזור למצב הרוח שלכם להתרומם. כמו כן, תתפלאו לשמוע מהם שגם הם אולי נתקלו במצבים דומים בחייהם וכיצד הם פתרו את המצב או מה עזר להם להתמודד.
  • במקרים בהם אתם לא מצליחים להתמודד עם הלחצים, חשוב לא לחכות ולפנות לעזרה מקצועית. קורה שלא מצליחים להתמודד עם לחצים, להיפך, זה דבר טבעי ועל אחת כמה וכמה בגיל מבוגר. 
  • התרחקו מדברים שמלחיצים אתכם: אולי צפייה בטלוויזיה וחדשות, אולי אנשים מסוימים ועוד.
  • פתחו אלבומי תמונות וצפו בסרטים משפחתיים או סרטים ישנים שאתם אוהבים במיוחד. זה יעזור לכם למקד את המחשבות בדברים טובים וחיוביים.
  • התחילו פרויקט חדש: אולי ללמוד משהו חדש בתחום שתמיד עניין אתכם, אולי פרויקט עבודת יד חדש, נסו תחביב חדש, אוסף חדש ועוד.
  • שמרו על נשימה טובה, תרגילים שונים יכולים לסייע בהפחתת לחצים כגון יוגה, מיינדפולנס ועוד. 
  • כתבו: אולי תתחילו לכתוב ספר זיכרונות, או פשוט להעביר את המחשבות שלכם אל הכתב ולנהל יומן.
העיקר הוא לא להישאר אדישים מול מצב רוח ירוד ולחצים, ברוב המקרים תוכלו בעזרת יוזמות פשוטות להפחית את הלחצים במידה ניכרת ואף להעלים אותם ולחזור למצב רוח טוב.

 
בואו לבקר. עכשיו אתם יכולים ליהנות ממסלולי הצטרפות נוחים במיוחד
התקשרו 2686*
או השאירו פרטים ונחזור אליכם:
    

אירועים אחרונים בבית גיל פז - לחצו לפרטים:
seperator

מאמרים שעשויים לעניין אותך:

דיור מוגן מחירים
דיור מוגן מחירים
בישראל מתחולל בשנים האחרונות שינוי תרבותי שמתבטא בכך שיותר ויותר בני גיל הזהב מבקשים לעבור לגור במסגרת דיור מוגן. כלכלנים מציינים שחלק מתהליך זה מקורו בטרנד שהגיע מארצות הברית, וחלקו כתוצאה מרמת החיים הגבוהה של ישראלים שהגיעו לגיל השלישי, והם יכולים להרשות לעצמם לעבור לגור בדיור מוגן.
על ההבדל בין דיור מוגן לבית אבות
על ההבדל בין דיור מוגן לבית אבות
בישראל חיים כיום כ-700,000 קשישים וקיימים כ-600 מוסדות שונים שמיועדים לטיפול בקשישים. רובם של מוסדות אלה נמצא בבעלות פרטית. מכל הקשישים בישראל רק כ-4% מתגוררים במסגרות ומוסדות שונים. במאמר זה נתמקד בבית דיור מוגן בהשוואה לבית אבות ובהבדלים העיקריים שביניהם.
חושבים לעבור?
נשמח לשמוע מכם
דיור מוגן בכפר סבא
פניה בצ'אט
חייג
כתוב אלינו
בית אבות יוקרתי באזור השרון - כפר סבא
רחוב הגבורות 1א' כפר-סבא
מתעניינים: 09-7642221
עמדת הקבלה 24/7: 09-7642222

 
בקרו אותנו בפייסבוק בקרו אותנו באינסטגרם